Svxlink na NANO Pi NEO

Svxlink na NANO Pi NEO

Witajcie.

Ruszyliśmy z klubowymi spotkaniami z kopyta. Dzieje się na prawdę sporo.

Obecnie na nasz warsztat trafił mikrokomputer z procesorem Allwinner H3.

Co nas w nim urzekło ? Przede wszystkim rozmiar. Na powierzchni 16cm2 zmieszczono niesamowita funkcjonalność, między innymi aż 3 porty USB, 3 pory UART oraz ciekawostka układ H3 posiada wewnętrzny DAC więc nie musimy zajmować portu USB kartą zewnętrzną.

Celem naszych eksperymentów z tym układem było stworzenie punktu dostępowego do sieci EchoLink.  Sieć ta pozwala na łączenie odległych punktów usługą VoIP w przypadkach, w których fizycznie nie mogli byśmy tego wykonać.

 

Obecnie krótkofalowcy używają także sieci cyfrowych jak D-STAR czy MOTOTRBO dających ogromną funkcjonalność, więc skupmy się na przewagach rozwiązania opartego o EchoLink nat tymi sieciami:

  • możliwość wykorzystania tanich urządzeń analogowych
  • dodatkowa funkcjonalność jak np moduł czytający pogodę, poczta głosowa czy ostrzeżenia propagacyjne
  • jakość dźwięku znacznie przewyższająca rozwiązania oparte o kodek AMBE.

Udało nam się na tym maluchu postawić system Armbian w wersji 5.30 jak i klienta sieci EchoLink – svxlink oraz uzyskać pełną funkcjonalność. To nie koniec, ale nie zdradzimy wam na razie naszych planów. Zapraszamy do klubu.

 

Comments are closed.