SP7TUL

SP7TUL

Klub Krótkofalowców Politechniki Łódzkiej

     Dnia 1 czerwca 2015 zapadła decyzja o utworzeniu

Klubu Krótkofalowców Politechniki Łódzkiej.

Otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie sali 417 znajdującej się w Bibliotece Głównej Politechniki Łódzkiej przy ulicy Wólczańskiej 223 w Łodzi.

„Jednak nie od razu Kraków zbudowano”

Czas na kawę...Przy pracach porządkowych i organizacyjnych obecni byli krótkofalowcy z województwa łódzkiego, m.in:Karol Smużny SQ7KGH, Piotr Zęgota SP7ZEG ; Piotr Liczbiński SQ7OBD  – operatorzy odpowiedzialni stacji orazTomasz SP7Q ; Piotr SQ7AYZ ;  Artur SQ7OFD ;  Arkadiusz SQ7SCC; Adam SQ7LRX.

 

Dzięki uprzejmości Dyrekcji BG PŁ i wsparciu finansowym mamy się czym pochwalić!

Obecnie jesteśmy posiadaczami kilku TRX-ów a naszymi flagowymi radiostacjami są Icom 7100 ze skrzynką antenową oraz ID-51.

Zrzeszamy wokół siebie pasjonatów konstrukcji radiowych i elektronicznych, krótkofalowców, studentów, młodzież licealną a nawet najmłodszych w wieku wczesnoszkolnym!

Czym się zajmujemy? 

Pierwsze łącznościCiężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie.  Krótkofalarstwo jest bardzo szeroko pojętym sformułowaniem.

Przede wszystkim polega ono na nawiązywaniu łączności za pomocą radiostacji i nie należy utożsamiać go z CB-radiem. Niestety taki wypaczony obraz często przedstawiany jest w środkach masowego przekazu.

W celu nawiązania QSO (w żargonie krótkofalarskim to łączność między dwiema stacjami) używane są specjalne radiostacje, zestawy antenowe, osprzęt. Przywilejem krótkofalowców jest to, że możemy pracować na urządzeniach wykonanych własnoręcznie, na który nie potrzeba żadnych homologacji i dodatkowych zezwoleń. Każdy radioamator musi mieć swój niepowtarzalny w skali światowej znak wywoławczy. Można go uzyskać po zdaniu Egzaminu na Świadectwo Radiooperatora w Służbie Amatorskiej oraz otrzymaniu pozwolenia radiowego. Przykładowo, w naszym znaku SP7TUL poszczególne elementy oznaczają: SP to jeden z prefiksów przypisany dla Polski, 7 identyfikuje województwo łódzkie, TUL – indywidualne oznaczenie stacji, w tym przypadku skrót nazwy naszej uczelni (Technical University of Lodz) .

Krótkofalarstwo? Przecież jest Internet i telefony komórkowe!

Łukasz SQ7BFS i Jego konstrukcjaWe wszechobecnym Internecie i telekomunikacji mobilnej istotna jest sama informacja, a nie droga którą zostanie ona przekazana. W krótkofalarstwie jest odwrotnie. Istotny jest sposób transmisji (sprzęt, moc nadajnika, rodzaj emisji, rozwiązania konstrukcyjne, anteny itd.), a sama informacja znajduje się na drugim planie. Łączność między radiooperatorami zostaje uznana za nawiązaną nawet w przypadku odebrania tylko znaku wywoławczego.

Innym aspektem krótkofalarstwa jest niewątpliwie satysfakcja. Wyobraźcie sobie, że siedzicie w pokoju Biblioteki PŁ i zaczynacie rozmawiać z radiooperatorem z Australii przy pomocy urządzenia, które sami zbudowaliście. Jest to zupełnie inna forma komunikacji niż czat internetowy, bo jest kontakt z żywym człowiekiem – jego głosem.

 

„No tak, a telefon?

Tomek i wydrukowany na drukarce 3D klucz telegraficznyWyobraźcie sobie ile kosztowałoby połączenie do Australii, no i pytanie do kogo zadzwonić? Wybrać numer z tamtejszej książki telefonicznej? W przypadku łączności radiowych podaje się „wywołanie ogólne”. Niemal zawsze znajdzie się osoba, z którą można porozmawiać.

Wierzymy, że Politechnika Łódzka zrzesza wielu pasjonatów  nie koniecznie krótkofalarstwa ale także tych którzy dopiero szukają własnego hobby.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Prosimy o kontakt mailowy (sp7tul@gmail.com) w celu uzgodnienia dogodnego terminu.

Dla przypomnienia Klub mieści się w Bibliotece Głównej PŁ – 4 piętro pok. 417.

Przesyłamy wszystkim krótkofalarskie VY 73! Czyli pozdrawiamy!

W imieniu operatorów

Karol Smużny

SQ7KGH

(służbowo – informatyk w Bibliotece PŁ)