BITX-40

BITX-40

IMG_20170110_200004Dzisiaj na spotkaniu klubowym kolega przyniósł BITX-a. Świeży jeszcze nierozpakowany. Zamówił już wersję z DDS. Paczka dotarła szybko i bezproblemowo. Oczywiście w klubie ogromne poruszenie, w końcu dotarł RTX o którym pisałem i o której wszyscy naokoło trąbili.

 
IMG_20170110_182909Pierwsze wrażenie niesamowicie pozytywne. W pudełku było wszystko poza głośnikiem zapakowane w plastikowe pudełko i zawinięte w folię by nic nie uległo uszkodzeniu. Od razu zabraliśmy się za uruchamianie tego cuda.

 

 

 

 

IMG_20170110_183353Na początek chcieliśmy zobaczyć jak pracuje odbiornik więc cały wysiłek ukierunkowaliśmy właśnie w tę stronę. Wszystko zajęło nam może 15 minut. Instrukcja na stronie autora jest jasna i klarowna.

Całość sprowadza się do wykonania międzypołączeń. Wystarczy jedynie odpowiednio wpiąć wtyczki, podlutować gniazda oraz potencjometry i ……. to tyle.

 

 

 

 

IMG_20170110_183118Wrażenia odsłuchowe są co najmniej poprawne. Odniosłem jedynie wrażenie że fitr p.cz. jest trochę za wąski, także pora spowodowała że na 40m nie było zbyt obficie w stacje, ale mimo to udało się posłuchać trochę stacji zarówno telegraficznych jak i fonicznych. Strojenie potencjometrem który jest w zestawie jest dość trudne i nieprecyzyjne. Nalezy go zdecydowanie wymienić na wieloobrotowy.
Świetnie że bazą DDS-a jest platforma Arduino. Pozwoli to na pewno na szybki rozwój projektu i pojawi się wiele poprawek jak i odmian oprogramowania.

IMG_20170110_191145Projekt na pewno nie jest idealny, ale za te pieniądze jest chyba najlepszym wyborem dla początkującego krótkofalowca umożliwiając start na falach krótkich na jednym z ciekawszych pasm jakim jest 40m.
mnogość odmian, publikacji, modyfikacji jaką można znaleźć w internecie powala na kolana. Jeśli nawet na początek jesteśmy niezbyt zadowoleni, jest to rozwojowa baza pozwalająca na szereg eksperymentów.

Comments are closed.