BITX-40

BITX-40

IMG_20170110_200004Dzisiaj na spotkaniu klubowym kolega przyniósł BITX-a. Świeży jeszcze nierozpakowany. Zamówił już wersję z DDS. Paczka dotarła szybko i bezproblemowo. Oczywiście w klubie ogromne poruszenie, w końcu dotarł RTX o którym pisałem i o której wszyscy naokoło trąbili.

 
IMG_20170110_182909Pierwsze wrażenie niesamowicie pozytywne. W pudełku było wszystko poza głośnikiem zapakowane w plastikowe pudełko i zawinięte w folię by nic nie uległo uszkodzeniu. Od razu zabraliśmy się za uruchamianie tego cuda.

 

 

 

 

IMG_20170110_183353Na początek chcieliśmy zobaczyć jak pracuje odbiornik więc cały wysiłek ukierunkowaliśmy właśnie w tę stronę. Wszystko zajęło nam może 15 minut. Instrukcja na stronie autora jest jasna i klarowna.

Całość sprowadza się do wykonania międzypołączeń. Wystarczy jedynie odpowiednio wpiąć wtyczki, podlutować gniazda oraz potencjometry i ……. to tyle.

 

 

 

 

IMG_20170110_183118Wrażenia odsłuchowe są co najmniej poprawne. Odniosłem jedynie wrażenie że fitr p.cz. jest trochę za wąski, także pora spowodowała że na 40m nie było zbyt obficie w stacje, ale mimo to udało się posłuchać trochę stacji zarówno telegraficznych jak i fonicznych. Strojenie potencjometrem który jest w zestawie jest dość trudne i nieprecyzyjne. Nalezy go zdecydowanie wymienić na wieloobrotowy.
Świetnie że bazą DDS-a jest platforma Arduino. Pozwoli to na pewno na szybki rozwój projektu i pojawi się wiele poprawek jak i odmian oprogramowania.

IMG_20170110_191145Projekt na pewno nie jest idealny, ale za te pieniądze jest chyba najlepszym wyborem dla początkującego krótkofalowca umożliwiając start na falach krótkich na jednym z ciekawszych pasm jakim jest 40m.
mnogość odmian, publikacji, modyfikacji jaką można znaleźć w internecie powala na kolana. Jeśli nawet na początek jesteśmy niezbyt zadowoleni, jest to rozwojowa baza pozwalająca na szereg eksperymentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *